වියට්නාමයේ මහබැංකු අධිපති ශ්‍රී ලංකා මහබැංකු අධිපති ගැන දුන් සහතිකය

වියට්නාම රාජ්‍ය බැංකුව (SBV) ලෙස හැඳින්වෙන වියට්නාම මහ බැංකුවේ අධිපති Nguyen Thi Hong, පසුගිය වසරේ ශ්‍රී ලංකා ආර්ථිකයේ දියුණුව පිළිබඳව ශුභවාදී බව ශ්‍රී ලංකාවේ තානාපතිවරයා වෙත කියා තිබෙනවා.

වියට්නාමයේ ශ්‍රී ලංකා තානාපති මහාචාර්ය සාජ් යූ. මෙන්ඩිස් මහතා වියට්නාම මහබැංකුවේ ප්‍රධාන කාර්යාලයේදී හමු වූ අවස්ථාවේදී මේ බව පවසා තිබෙනවා.

දෙදෙනා ක්ෂුද්‍ර හා සාර්ව ආර්ථික ගැටලු සහ ප්‍රතිපත්ති මෙන්ම වියට්නාමය පසුගිය දශක කිහිපය තුළ පෙර නොවූ විරූ ආර්ථික වර්ධනයක් ලබා ඇති ඔවුන් විසින් ක්‍රියාත්මක කරන ලද මූල්‍ය හා මූල්‍ය ප්‍රතිපත්ති පිළිබඳව සවිස්තරාත්මකව සාකච්ඡා කරනු ලැබුවා.

හොං මහබැංකු අධිපතිවරිය, කීර්තිමත් “Global Financial Magazine” විසින් ලෝකයේ වඩාත්ම ඵලදායී සහ දක්ෂ මහ බැංකුකරුවන් ලෙස තෝරා ගන්නා ලද මහ බැංකු අධිපතිවරුන් තිදෙනාගෙන් කෙනෙක් වෙනවා. තානාපති මෙන්ඩිස් මහතා රැස්වීම අතරතුර මෙන්ම ලිඛිතව ද මෙම ජයග්‍රහණය සම්බන්ධයෙන් ප්‍රශංසා කරනු ලැබුවා.

එහිදී හොං මහබැංකු අධිපතිවරිය විසින් ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ අධිපති ආචාර්ය පී. නන්දලාල් වීරසිංහ වෙත සුභ පැතුම් පිරිනැමූ අතර, ඔහු ද Global Financial Magazine විසින් ලොව හොඳම සහ දක්ෂ මහ බැංකුකරුවෙකු ලෙස තෝරා ගනු ලැබුවා. මාස 12 ක කාලයක් තුළ උද්ධමනය 65% සිට 5% දක්වා අඩු කිරීමට මෙන්ම පොලී අනුපාත කැපී පෙනෙන ලෙස අඩු කිරීමටත්, නිල විදේශ සංචිත ඉහළ නැංවීමටත්, ශ්‍රී ලංකාවේ ජාතික මුදල් ස්ථාවර කිරීමටත් ශ්‍රී ලංකාව සමත් වූ බව ඇය අවධාරණය කළා.

90 දශකයේ ඒක පුද්ගල දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය ඩොලර් 90 ක් පමණක් වූ වියට්නාමය අද ඩොලර් එය 4,450 දක්වා ඉහළට ගෙන ගොස් තිබෙනවා.

වියට්නාමයේ ආර්ථික ප්‍රගමනයේ මෙම සුවිශේෂී ජයග්‍රහණයේ තීරණාත්මක සාධකයක් වූයේ ප්‍රධාන සහ තෝරාගත් රටවල් ගණනාවක් සමඟ ඇති නිදහස් වෙළඳ ගිවිසුම් සහ හවුල්කාරිත්ව ගිවිසුම් බව මෙම හමුවේදී සඳහන් කෙරුණා.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest

More articles