සමාජ මාධ්‍ය තරුණ පරපුරට හොඳ නෑ: පණත ගැන රජයේ මතය වජිර කියයි

සිංගප්පූරුවේ මාධ්‍ය සංවර්ධන අධිකාරී පනතේ ආභාසය තම අන්තර්ජාල ආරක්ෂණ පණත් කෙටුම්පත වෙනුවෙන් ලබා ගත් බවත් නිවැරදි තොරතුරු සඳහා ජනතාවට ප්‍රවේශවීම සහතික කරමින් කටයුතු කිරීමට තම රජය කැපවී සිටින බවත් එක්සත් ජාතික පක්ෂ සභාපති පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී වජිර අබේවර්ධන පවසනවා.

සමාජ මාධ්‍යවල නිදහස සියලු දෙනා භුක්ති විඳින අතරම එය පුද්ගලික පහරදීම් හෝ පළිගැනීමේ ක්‍රියාවන් සඳහා අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීම වැළැක්වීම සඳහා රෙගුලාසි හඳුන්වා දෙන බව ඔහු පවසන්නේ.

අන්තර්ජාල පද්ධතිවල ආරක්ෂාව පිළිබඳ කොමිෂන් සභාව පිහිටුවීම මාධ්‍යවේදීන්ට සහ පුරවැසියන්ට පර්යේෂණාත්මක වේදිකාවක් ලෙස ක්‍රියා කරන බව ඔහු වැඩිදුරටත් අවධාරණය කර තිබෙනවා.

අන්තර්ජාල පද්ධති හරහා අපහාසාත්මක හෝ අසත්‍ය තොරතුරු පතුරුවන පුද්ගලයින්ට නීතිමය ප්‍රතිවිපාකවලට මුහුණ දීමට සිදුවන බවත් කොමිසමට දඬුවම් කිරීමේ බලයක් නොමැති බවත් මන්ත්‍රීවරයා පවසා තිබෙනවා.

මෙරට ප්‍රතිපාදන ප්‍රමාණවත් නැති බව පවසන එජාප සභාපතිවරයා පවසන්නේ,

“ලොව පුරා සංවර්ධිත රටවල් තොරතුරුවල නිරවද්‍යතාවය සහ මාධ්‍ය ආයතනවල වගකීම් සහගත හැසිරීම සහතික කිරීම සඳහා නියාමන ක්‍රියාත්මක කර තිබෙනවා. නිදසුනක් වශයෙන්, සිංගප්පූරුවේ තොරතුරු සන්නිවේදන මාධ්‍ය සංවර්ධන අධිකාරී පනත සිංගප්පූරුවේ සංවර්ධනය සඳහා ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කර තිබෙනවා. ෆේස්බුක්, ට්විටර්, ටික්ටොක්, ඉන්ස්ටග්‍රෑම් සහ යූටියුබ් වැනි සමාජ මාධ්‍ය වේදිකා හරහා බෙදා හරින පණිවිඩ හේතුවෙන් අද, විශේෂයෙන් තරුණ පරම්පරාව සැලකිය යුතු අපහසුතාවයකට මුහුණ දෙනවා. සියදිවි නසාගැනීම් දක්වා පවා තරුණ ජීවිතවලට අහිතකර ලෙස බලපාන එවැනි වේදිකාවලට අවස්ථා, නීති රීතිවල හදිසි අවශ්‍යතාවය ඉස්මතු කරනවා”

ඔහු වැඩිදුරටත් පැහැදිලි කරනවා.

ෆේස්බුක් වැනි තොරතුරු නාලිකාවල හානිකර අංශ පාලනය කිරීම, නිවැරදි තොරතුරු බෙදා හැරීම සහතික කිරීම සහ අසත්‍ය තොරතුරු පතුරුවන්නන්ට එරෙහිව නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීම අත්‍යාවශ්‍ය බව ද මන්ත්‍රීවරයා පවසනවා.

රෙගුලාසිවල අරමුණ මාධ්‍ය ශක්තිමත් කිරීම මිස එය පාලනය කිරීම නොවන බව මාධ්‍යවේදීන් සහ පුරවැසියන් එකසේ තේරුම් ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය වෙන බවත් නිවැරදි තොරතුරු සැපයීම මුළු මහත් ජාතියටම ප්‍රයෝජනවත් වන වටිනා ක්‍රියාවලියක් බවත් ඔහු කියා සිටියා.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest

More articles